image

PeyamaKurd - Doğu Kürdistan sınırı Kandil Dağı’na yakın bölgelere İran Güçleri tarafından askeri yığınak yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Son birkaç gün içinde bölgedeki hareketlilik İran güvenlik güçleri tarafından Kandil Dağı sınırına yığınak yaptığına işaret ediyor.

İran güvenlik güçlerinin bölgede hayvancılık yapan vatandaşları tehdit ederek Kandil Dağı’na bir hafta yaklaşmalarını yasakladığı ve bu süre içerisinde belli noktalara askeri yığınak yaptığı belirtildi.

Kürdistan’da bir haber ajansının ulaştığı bilgiye göre, İran güvenlik güçlerinin operasyon hazırlığı içerisinde olduğu bölgede yaylaya çıkan ve hayvancılık yapan köylüleri bölgeden uzaklaşmamaları halinde ölüm ile tehdit ettikleri ifade edildi.

"İran bölgeyi boşaltmamızı istedi"

İran Güçlerinin yığınak yaptığı iddiasına ilişkin BasNews’e konuşan Eshed Cudi isimli köylü “Biz 80 aile Kandil’e yaylalara çıktık. İşimiz hayvancılık. Ancak İran pastarları bir hafta içerisinde bölgeyi boşaltmamız için bize süre verdi” şeklinde konuştu.

İranlı güçlerin baskılarından dolayı büyük çektiklerinin altını çizen Eshed Cudi isimli köylü, “Bize eğer burden çıkmazsanız öldürülürsünüz! Dediler. Pastarlar Demokrat Peşmergeleri’nin (PDK-İ) bölgede olduğu için sınırı tuttuklarını söylediler. Kürdistan hükümet yetkililerinden bu sorunu çözmelerini istiyoruz” diye konuştu.