image

PeyamaKurd - Başkent Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'ın Azerbaycan sınırında tatbikat yapmasıyla başlayan gerginliği görüştü.

Güney Kafkasya’daki durumdan endişe duyduklarını belirten İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan şu ifadelere yer verdi:

"Elbette bölge artık fahiş talepleri kaldıracak durumda değil. Komşu ülkeleri dost ve kardeş olarak görüyoruz. Bir komşumuzdan gelen açıklamalar da hayal kırıklığına uğratıyor. Elbette bu açıklamalardan memnun değiliz."

Abdullahiyan, komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirterek, "Kafkasya’da jeopolitik değişimler ile haritanın değişimine müsamaha göstermeyeceğiz. Bu bölgede, teröristler ve Siyonistlerin bulunması konusunda ciddi endişelerimiz var" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Afganistan meselesine ilişkin bu ülkede “terör ve uyuşturucu kaçakçılığı” sorunlarından endişe duyduklarını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında Afganistan'da kapsayıcı hükümetin oluşturulmasından yana olduklarını aktaran Abdullahiyan, Afganistan'ın komşu ülke dışişleri bakanları ile kısa zamanda İran’ın başkenti Tahran’da toplantı yapmayı planladıklarını kaydetti.