image

PeyamaKurd - İran’ın yeni cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Açıklamasında İran’ın dış politikasının nükleer anlaşma ile sınırlı olmadığını belirten Reisi, ABD'nin 2015 nükleer anlaşmasına uymadığını ve Avrupa Birliği'nin (AB) sözlerini tutmadığını belirtti.

1979’dan beri İran’da görülen en düşük katılımlı seçim hakkında konuşan Reisi, “Halkın seçime katılımı dünyaya çeşitli mesajlar verdi” diyerek şu ifadelerle açıklamasını sürdürdü:

“Mesajlardan biri ulusal birlik ve beraberlik mesajıydı. Bir başka mesaj da halkın ekonomik durumunu ve yaşam koşullarını değiştirme ihtiyacıydı. İran ulusunun mesajı yolsuzlukla, yoksullukla, ayrımcılıkla mücadele etmek ve tek kelimeyle hayatın her alanında adaleti sağlamaktı. İran milletinin mesajı, Şanlı İslam Devrimi'nin değerlerinde ısrar etmek ve başta Şehit General Süleymani olmak üzere İmam Humeyni’nin (r.a) ve şehitlerin yolunu sürdürmekti”

Reisi, “Nükleer anlaşma konusunda ABD ve Avrupa'ya ne mesajınız var?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Avrupa ülkeleri ve ABD'nin anlaşma karşısında ne yaptığını gözden geçirmeli. ABD, nükleer anlaşmayı ihlal etti ve Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmedi. ABD anlaşma çerçevesinde yaptırımları kaldırmalıydı ancak bunu yapmadı. Şimdi taahhütlerine geri dönerek bunlarını yerine getirmelidir. Avrupa da ABD’nin baskısı altında kalmayarak taahhüt ettiği şeyi yerine getirmelidir. İran milletinin isteği onların onların taahhütlerini yerine getirmesidir.”

Reisi ayrıca, Biden yönetimiyle müzakere yapıp yapmayacağı sorusu üzerinden “Bay Biden neden önceki hükümetin taahhütlerine bağlı değil? Ciddi bir şekilde ABD yönetimine taahhütlerini bir an önce yerine getirmesi ve yaptırımları kaldırmasını tavsiye ediyorum” çağrısında bulundu.