image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çin’in başkenti Pekin’e yaptığı ziyaret sonrası Moskova'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD'nin çekildiği nükleer anlaşmaya destek çıkan ülkelerden 'Tahran'ın çıkarlarının korunacağına dair güvence' talebinde bulundu.

Toplantı sonra konuşan Zarif, Rusya'nın anlaşmaya saygı gösterileceğinin garantisini verdiğini belirtip Rusya ile İran'ın nükleer anlaşmanın kurtarılması için her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Diplomasi turuna çıkan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Çin'in başkenti Pekin'e gitmesinin ardından Moskova’ya geldi. Zarif’in, hafta sonuna doğru Brüksel'e gitmesi bekleniyor.

Moskova'daki basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Bu müzakerelerin nihai amacı, İran halkının çıkarlarının korunacağı güvencesini almaktır" ifadesini kullanırken, Mevkidaşı Lavrov ise Rusya ve Avrupa'nın görevinin 'anlaşma şartlarındaki yasal çıkarların ortak savunulması' olduğunu dile getirdi.

Daha önce Bakan Zarif, Trump'ın çekilmesinden sonra yayımladığı bildiride, Avrupa'nın ABD yaptırımlarına rağmen anlaşmaya devam etmek konusunda güvence vermemesi hususunda uranyum zenginleştirmesine devam edeceklerini öne sürmüştü.