image

PeyamaKurd - Bugün (29 Haziran Salı) İtalya’nın Matera şehrinde düzenlenen G20 dışişleri ve kalkınma bakanları toplantısının oturum aralarında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah bir görüşme gerçekleştirdi.

Taraflar yapılan görüşmede, iki dost ülke arasındaki stratejik ortaklığın yönlerini gözden geçirerek, ortak çıkarlara hizmet etmek için çeşitli alanlarda ortaklığı destekleme ve geliştirme yollarını değerlendirdi.

İki bakan, aynı şekilde G20 dışişleri bakanları toplantısında gündeme getirilen en önemli konulara da değinerek, İran’ın bölgeye yönelik yıkıcı müdahalesini durdurmak ve İran’ın ‘Yemen’deki Husi milislere ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden radikalizm yanlısı terör gruplarına’ finansmanını durdurmak için iki ülke arasındaki ortak koordinasyonun güçlendirilmesini ele aldı.

Blinken ve Prens Abdullah, görüşmede ayrıca, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri de konuştu.

Görüşmede, Suudi Arabistan’ın Roma Büyükelçisi Prens Faysal bin Sattam bin Abdulaziz ve Dışişleri Bakanının ofisinin genel müdürü Abdurrahman ed-Davud da yer aldı.