image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapan Fuad Hüseyin, Zarif “Irak, bölgenin istikrarı ve güvenliği için önemli bir rol alıyor. Dış politikamız da herkesle dengeli ilişkiler geliştirmekten yana. Bölgenin kendisinin söz sahibi olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

ABD ile İran arasında Viyana’da devam eden ilişkiler hakkında da açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanı, “İran ile diğer taraflar arasında çeşitli ülke başkentlerindeki görüşmeler önemli bir aşamaya geldi. Viyana'daki İran ve ABD görüşmelerini de yakında takip ediyor ve önemli buluyoruz. İran ile ekonomik alanda da işbirliğimiz söz konusu ve bunu korona salgını sonrası daha da güçlendirmek istiyoruz. İran ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerden de mutluluk duyuyoruz” dedi.

Fuad Hüseyin, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Necef ve Erbil'i de ziyaret edeceğini kaydetti.

“ABD’nin ciddiyetini test etmek istiyoruz”

Basın toplantısında konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif ise “Irak ile ilişkilerimiz iyi komşuluk, egemenliğe saygı ve iç işlerine karışmama esasına dayanıyor” dedi.

Irak ile ilişkilerin güçlü olduğunu bildiren Zarif, ekonomi, enerji, demiryolu taşımacılığı ve uyuşturucu alanlarında iş birliğini geliştirmek istediklerini aktardı.

Zarif, Iraklı mevkidaşı ile Viyana’da Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan İran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanması ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı görüşmeleri değerlendirdiklerini kaydetti.

Öte yandan ABD yönetiminden "akılcı tavır" beklediklerini söyleyen Zarif, görüşmeler konusunda ABD tarafının ciddiyetini test etmek istediklerini belirtti.