image

PeyamaKurd-ABD Başkanı Trump’ın “İran’a yeni yaptırımlar yolda” açıklamasının ardından, ABD Hazine Bakanlığı alüminyum, bakır, demir çelik sektörleri ile bazı devlet yetkililerine yeni yaptırımlar getirmiş bu durum İran yönetimi tarafından tepki ile karşıladı.

Yaptırımlara tepki gösteren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD'nin İran firmalarına ve vatandaşlarına getirdiği son yaptırımları kınadı.

Musevi, ABD'nin aldığı yaptırım kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu ifade ederek, "Ne yazık ki ABD'liler yasa dışı ve tekrardan ibaret olan neticesiz tek taraflı politikalara saplanmış durumda. Bu anormal çabalar sonuç vermeyecek. ABD, en sonunda gerçeği görecek ve yenildiğini kabul edecek" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran'ın Amerikan ve müttefik güçlerine yönelik saldırısına karşılık bu ülkeye ilave yaptırımlar getiriyoruz açıklamasında bulunmuştu.

İran'ın alüminyum, bakır, demir çelik sektörlerinde faaliyet gösteren 17 firmanın yanı sıra, Irak'taki iki üsse düzenlenen füze saldırısının organizasyonunda yer aldığı belirtilen 8 İranlı üst düzey yetkiliye de yaptırım getirilmişti.