image

PeyamaKurd - Avusturya'nın başkenti Viyana’da 4+1 ülkeleri ile yapılan görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, önceliklerinin ABD yaptırımlarının kaldırılması olduğunu kaydetti.

4+1 ülkeleri ve İran'ın katılımı ile bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlayan nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerinin ilk oturumu tamamlandı.

Yapılan görüşmelerin ilk oturumunda İran’ın nükleer faaliyetleri ve ABD yaptırımlarının kaldırılmasına ilişkin teknik konuların ele alındığı ve görüşmelerin uzman heyetler ile devam edeceği kaydedildi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, görüşmelerde, önceliklerinin ABD yaptırımlarının kaldırılması olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Nükleer anlaşmanın yeniden ihyası ve uygulanması ABD yaptırımlarının kaldırılmasına bağlı. Eğer ABD yaptırımları kaldırırsa biz de öncelikle bunu test eder ve ardından taahhütlerimize tekrar döneriz. Tahran olarak buna hazırız."

Ayrıca kentteki ilk oturumu sona eren nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerinde, teknik konuların ele alınmasının ardından ortak bildiri yayımlanacağı belirtildi.