image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmayı koruyacak adımlar atmaması halinde İran'ın nükleer programını anlaşma öncesinden çok daha ileri düzeyde sürdüreceğini söyledi.

Tahran'daki Dışişleri Bakanlığı konutunda basın toplantısı düzenleyen Zarif, nükleer anlaşmanın geleceği ve ABD tarafından yaptırım listesine alınma konularını değerlendirdi.

ABD'nin İran'a dönük yaptırımlarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Zarif, "Bize yaptırım uygulamalarının tek nedeni benim İran halkının sözcüsü olmam. ABD yönetiminde bazıları diplomasinin düşmanıdır" ifadelerini kullandı.

Geçen ay New York ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmek için Beyaz Saray'a davet edildiğine dair iddiayı doğrulayan Zarif, "New York'ta bulunduğum sırada daveti reddetmem halinde 2 hafta sonra yaptırım listesine alınacağım söylendi ancak ben reddettim" diye konuştu.

İran'ın ABD ile müzakere etmeyeceğini belirten Zarif, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Nükleer müzakereler sırasında tarihte ABD ile en uzun müzakereleri biz yürüttük. Bir hükümet değişikliği nedeniyle onlarla tekrar müzakere edemeyiz. ABD'de devrim mi oldu ki onlarla tekrar müzakere edelim? ABD müzakere iddiasında bulunamaz çünkü müzakere masasını kendileri terk etti. Müzakere konusunda doğru sözlü olmadıklarını İran'ın Büyük Devrim Rehberi (İran lideri Ayetullah Ali Hamaney) ve Dışişleri Bakanı'na yaptırım getirerek ispat ettiler."

Zarif konuşmasının sonunda "Biz ekonomik terörizmi kabul etmiyoruz ve ekonomik teröristlerle müzakere etmeyeceğiz. Komşularımız ve dostlarımızla müzakereye her zaman hazırız ve bu stratejimizi sürdüreceğiz" dedi.