image

PeyamaKurd-İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani'nin Amerikan saldırısında öldürülmesi tüm dünyanın gündemine oturdu.

Konua dair ilk açıklama İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’den geldi.

İranlı Bakan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacak" değerlendirmesinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif  mesajının devamında şunları söyledi, "IŞİD'e, El Nusra'ya ve El Kaide'ye karşı en etkili savaşan kuvvetin lideri General Süleymani'nin hedef alınması ve suikaste uğraması, bölgede tansiyonun son derece tehlikeli ve aptalca bir şekilde yükseltilmesidir. ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır"

İran Cumhurbaşkanlığı: Sonuçlarına hazır olunmalı

İran Cumhurbaşkanlığı, ise Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta öldürülmesinin ardından yayınladığı açıklamasındai "ABD Ortadoğu'da tehlikeli bir durum yarattı, sonuçlarına hazır olmalı" dedi,

İranlı Komutanın öldürülmesi, İran gündemini derinden sarstı. İran Ulusal Güvenlik Meclisi'nin de Süleymani suikastinin ardından acil gündemle toplandı.

Reai: ABD’den intikam alınacak

Devrim Muhafızları eski komutanlarında Muhsin Rezai ise  Süleymani'nin öldürülmesinin ardından sosyal medya hesabından 'ABD'den güçlü bir şekilde intikam alınacağını' aktardı.