image

PeyamaKurd - İran füze programının savunma ve önleyici amaçlı olduğunu dile getiren İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, NATO Genel Sekreterinin İran füze programı ile ilgili sözlerini değerlendirerek, "İran kendisi terörizmin en büyük kurbanlarındandır. İran sözde ve göstermelik koalisyonlara rağmen IŞİD dahil terörist grupların bölgedeki hakimiyetini sonlandırmak için etkili rol ifa etmiştir" ifadesini kullandı.

NATO'nun eleştirisini değrelendiren Kasımi, "NATO Genel Sekreterinin iddialarının aksine İran’ın Fars Körfezi ve Ortadoğu’daki istikrarın sağlanması yönündeki yapıcı rolü, uluslararası camia tarafından teyit edilmektedir ve İran’ın bu gruplarla mücadelesi olmasaydı, bugün Avrupa ülkelerinin birçoğu güvenlikten yoksun olurlardı; bu yüzden Avrupa ülkelerinin çoğu İran’ın bu kutsal mücadelesine müteşekkir olmalılar" şeklinde konuştu.

NATO'ya gönderme yapan Kasımi, İran nükleer programının defalarca UAEK tarafından onaylandığını belirterek, "NATO Genel Sekreteri her şeyden önce bir üyesinin KOEP nükleer anlaşmadan yasa dışı şekilde ayrılmasında ve Amerika’nın tek yönlü politikalarından kaygılı olmalıdır" sözlerine yer verdi.