image

PeyamaKurd - İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in üst düzey askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safavi, ABD’yi örnek göstererek Kürt partileri tehdit etti.

Açıklamasında Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne de uyarılarda bulunan Safavi, “Kürdistan Bölgesi’nin İran Devrimi'ne karşı bir toplanma merkezi haline gelmemesi gerektiğini defalarca ilan ettik” ifadesini kullandı.

Rojhılatlı Kürt partileri kastederek, “karşı-devrimci unsurların gücü İran Silahlı Kuvvetleri’nin gücüyle aynı seviyede değil” diyen Safavi, “Milletimiz ve Silahlı Kuvvetlerimiz o kadar güçlendi ki, Amerikalılar gibi bu ulusun en büyük düşmanları bile askeri üstünlüğümüzü anladılar” dedi.

İran medyasına konuşan Safavi ayrıca, “Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri, bu grupların Irak Kürdistan bölgesinde toplandığı yerlere saldırmadan önce, uyarılarını dile getirmişti" açıklamasını yaptı.

Tahran yönetiminden daha önce de üst perdeden tehdit açıklamaları gelmiş ve hemen ardından Kürdistan Bölgesi sınırında saldırılar meydana gelmişti.