image

PeyamaKurd - Londra yönetiminin Ruandalılara ilişkin kararına İran'dan tepki geldi. Tahran, İranlıların da olduğu sığınmacıların sınır dışı edilmesi olayının utanç verici olduğunu belirtti.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, "Sığınmacıların İngiltere'den Ruanda'ya zorla sınır dışı edilmesi tarihi bir utanç. Bu uluslararası mülteci koruma politikasının kalıntılarını yok edecek tehlikeli bir uygulama" ifadesini kullandı.

Londra kararına ilişkin İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklaya göre Hatibzade, aralarında İranlıların da olduğu sığınmacıların İngiltere'den zorla Ruanda'ya sınır dışı edilmesi kararını kınadı.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, "Olanlar, Londra ve sömürge tarihlerini örtbas etmek ve temizlemek için tüm çabalarını ortaya koyanlar adına tarihi bir utançtır" sözlerine yer verdi.

"Bir utanç kaynağı ve açık bir insan hakları ihlalidir"

Hatipzade, sığınmacıların zorla sınır dışı edilmesi ve üçüncü ülkelere nakledilmesine tepki gösterek, "Bugünlerde insan hakları talep eden ülkelerin ve sorumlu uluslararası kuruluşların ölümcül sessizliği bir utanç kaynağı ve açık bir insan hakları ihlalidir" açıklamasında bulundu.

Ayrıca açıklamasında Londra merkezli Farsça yayın yapan medya organlarının "gerçekçi olmayan bir İran imajı ve daha gerçekçi olmayan bir Avrupa'da yaşama hayali sunarak" bazı İranlıların tehlikeye atılmasına zemin hazırladığını belirten Hatipzade, söz konusu sığınmacıların durumuna dikkati çekerek, "İran, egemenlik görevleri çerçevesinde bu kişilerin 1951 Sözleşmesi ve ilgili protokol kapsamındaki haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadır." dedi.