image

PeyamaKurd - İran'ın nükleer silah kapasitesini geliştirdiğini öne süren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'a tepki gösteren İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "İran hakkında saçma ifadelerden kaçının" açıklamasında bulundu.

Resmi sosyal medya Twitter hesabından açıklamada bulunan Cevad Zarif, Fransız mevkidaşının iddiasına yanıt verdi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmayı sürdürmek için Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin hiçbir çaba sarf etmediğini savunarak, İngiltere'nin mahkeme kararıyla İran'a olan borcunu ödememesini örnek gösterdi.

Zarif, yaptığı paylaşımda Fransız mevkidaşı Le Drian'ı de etiketleyerek, "KOEP, E3 ülkeleri nedeniyle değil İran sayesinde yaşıyor" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, Fransız mevkidaşı Le Drian'ın 2012-2017 yıllarında Fransa Savunma Bakanı olarak görev yaptığını hatırlatan Zarif, paylaşımında şunları dile getirdi:

"Değerli meslektaşım: Kabine kariyerinize Suudi savaş suçlularına silah satışıyla başladınız. İran hakkında saçma ifadelerden kaçının. Gerçek şu: Bölgemizi istikrarsızlaştırıyorsunuz. Muhaliflerini yok eden ve Yemen'deki çocukları katletmek için silahlarınızı kullanan suçluları korumayı bırakın."