image

PeyamaKurd - ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesinin yeterli olmadığını dile getiren  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, öncelikle ülkesine yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkedeki resmi bir ajansa yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelere yer verdi.

"ABD'nin anlaşmaya dönmesi yeterli değil..."

Açıklamasında, "ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan ayrılmasının ardından hem eski yaptırımları uyguladı hem de yeni yaptırımlar getirdi" diyen Zarif, "Nükleer anlaşmanın amacı yaptırımların kaldırılmasıydı. Bugün sadece ABD'nin anlaşmaya geri dönmesi yeterli değil, yaptırımları da kaldırması gerekir." ifadesini kullandı.

Cevad Zarif, değerlendirmesinde, ABD'nin anlaşmaya dönmek için İran'ın füzeleri gibi bazı konuları müzakere etmek istediğine ilişkin soruya, "ABD'nin böyle bir hakkı yok. Öncelikle, 5+1 ülkeleriyle imzalanan anlaşmanın konusu nükleer faaliyetlerle ilgiliydi füzelerle değil. Bu konu bizim kırmızı çizgimizdir" yanıtını verdi.

Ayrıca Zarif, 20 Şubat'ta göreve başlayacak ABD'nin yeni Başkan'ı Joe Biden'ın nükleer anlaşmaya dönmesiyle İran'ın da taahhütlerine geri döneceğini dile getirerek, anlaşmaya imza atan 5+1 ülkelerine seslendi ve "Biz bir konu üzerinde anlaşmaya vardık. Bir daha müzakere etmeyeceğiz. Onlar her geçen gün talepte bulunmaktan vazgeçsinler" sözlerine yer verdi.