image

PeyamaKurd - AB’nin ABD’ye yönelik 'pasif' tutumunu sürdürmesi halinde, uranyum zenginleştirme kapasitesini artırma tehdidinde bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin yaptırımların etkilerinin telafi edilmesini talep etti.

ABD'nin ülkesi ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği'nin (AB) Washington'a karşı pasif tutumunu sürdürmeye devam etmesi halinde, uranyum zenginleştirme kapasitesilerini arttırma tehdidinde bulundu.

Der Spiegel dergisine mülakatta bulunan zarif, "ABD'nin yaptırımlarınının etkilerinin telafi edilmesi için Avrupalıların ve diğer imzacı ülkelerin harekete geçmesi" gerektiğini söyledi. Zarif, bu etkilerin özellikle 'petrol ve bankalar' konusunda görüldüğüne dikkat çekti.

Zarif, Avrupalıları 'pasif' olmakla suçlayarak, 'alış ve veriş' arasındaki dengenin bozulması halinde İran'ın tepki vereceği tehdidinde bulundu. Bunun için İran'ın nükleer anlaşmayı feshetmesinin şart olmadığına dikkat çeken Zarif, anlaşmanının 'kısmen uygulanmasının' da mümkün olduğunu dile getirdi.