image

PeyamaKurd - İran'ın bölgedeki yabancı güçlere yönelik bir saldırı niyeti taşımadığını, son haftalarda Irak'taki ABD güçlerine karşı saldırılarda da ülkesinin rolü olmadığını dile getiren İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, ülkesinin milli güvenliğini tehdit eden girişimlere şiddetle karşılık vereceklerini ifade etti. 

ABD’nin saldırı iddilara yönelik İran devlet televizyonuna konuşan Genelkurmay Başkanı Bakıri, Washington yönetiminin son haftalarda Irak'taki ABD güçlerine saldırılarla ilgili Tahran'a yönelik suçlamalarını kabul etti. 

İran Genelkurmay Başkanı Bakıri açıklamasında, "Son haftalarda Irak'ta ABD üslerine karşı eylemler, Irak halkının ve direniş gruplarının Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el Mühendis'in şehit edilmesine karşı bir tepkidir ve ülkemizle hiçbir ilgisi yoktur" sözlerine yer verdi. 

Muhammed Bakıri, ABD güçlerine yönelik eylemleri "Irak halkının ABD'ye karşı doğal bir tepkisi" olarak değerlendirerek, "Amerikalılar da Irak halkının ABD askerlerinin ülkelerinde bulunmasına karşı olduğunu iyi biliyor" ifadesini kullandı. 

Bakıri ayrıca, Trump'ın İran'a karşı tehdidine ilişkin ise şu sözlere yer verdi: 

"İran hiçbir şekilde yabancı güçlere yönelik saldırı niyeti taşımıyor ancak ülkemizin milli güvenliğine yönelik en küçük bir girişimde bulunurlarsa en şiddetli tepkiyle karşılaşırlar.”