image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Donald Trump'ın, İran'dan doğalgaz alan ülkelerin bir kısmına uygulanan yaptırım istisnasının kaldırılması kararının geri tepeceğini dile getirdi.

Zarif, bu kararın sadece İran halkının hayatını zorlaştırmak için alındığını, fakat ABD'nin müttefiklerini kızdıracağını iddia etti.

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama döneminde İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan 2018'in mayıs ayında çekildiğini duyuran Trump, kasım ayında da yaptırımları yeniden uygulamaya başladı.

Fakat doğalgaz ihtiyacını İran'dan yaptığı ithalatla karşılayan 8 ülkeye, yeni bir çözüm bulana kadar altı aylık istisna uygulandı.

Zarif, "Bu basit ve net bir şekilde baskıdır. Halk mutlu değil, Çin mutlu değil, Türkiye mutlu değil, Rusya mutlu değil, Fransa mutlu değil. ABD'nin müttefikleri bu olanlardan hiç memnun değil ve buna karşı koymanın yollarını bulacaklarını söylüyorlar.

Bunu nasıl yapacaklarını onlar biliyor. Kendi geleceklerine bakmak, hayatlarının ABD tarafından yönetilmesini istiyorlarsa, bu onların elinde” dedi.