image

PeyamaKurd - Ekonomik kriz, su kesintileri ve içme suyunun kirliliği nedeniyle düzenlenen protestolar gittikçe şiddetini artırıyor. İran güvenlik güçleri ülkenin batısındaki Huzistan’ın güneyinde göstericilerle çatıştığı bilgisine ulaşıldı.

Söz konusu yaşanan olaylarda onlarca kişi yaralanırken çok sayıda gösterici de gözaltına alındığı belirtildi.

İran’da ekonomik kriz, su kesintileri ve içme suyunun kirliliği nedeniyle düzenlenen protestolar devam ederken İranlı yetkililer ise söz konusu olaylarda yer alan göstericilere açık bir şekilde gözdağı veriyor.

Çatışmalarda Polisin, bankalar ve kamu binalarına saldıran protestoculara ateş açması sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı ifade edildi.

Krize yönelik olarak Tahran yönetimi, önceki gün yaşanan olaylardan göstericileri sorumlu tutarken vatandaşlara sakin olunması çağrısını yaptı.

Konuyla ilgili olarak İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, “Protestolar sırasında can kaybı yaşanmadı. Açılan ateş sonucu sadece bir kişi yaralandı. Protestoları, polis ve yetkililerin işbirliği ile kontrol altında tutarak mümkün olan en kısa sürede sonlandırmaya çalışıyoruz. Ancak bu sağlanamazsa kolluk kuvvetleri ve yargı görevini yerine getirecek” şeklinde konuştu.