image

PeyamaKurd-Amerikan yönetiminin İran’a uyguladığı ambargo, sağlık sektörünü de etkiliyor.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ABD’nin yaptırımları nedeni ile yüzlerce İranlı çocuğun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom'a hitaben kaleme aldığı mektupta, ABD'nin yaptırımlarının ilaç ve tıbbi malzeme tedarikini engellediğini söyledi.

‘İran'a ilaç ve tıbbi malzeme satmıyorlar’

İranlı Bakan, yaptırımların ilaç ve gıda ticaretini engellemediğini savunan ABD'li yetkililerin aksine, tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle uluslararası şirketlerin İran'a ilaç ve tıbbi malzeme satmadığını da belirtti.

ABD'nin yaptırımları nedeniyle Mukopolisakkaridoz (MPS) hastalarının tedavisi için gerekli ilaçların temin edilemediğini aktaran Nemeki, yüzlerce İranlı çocuğun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

‘ABD yaptırımları İran halkını hedef alıyor’

Nemeki, ABD yaptırımlarının İran halkını hedef aldığını,  İranlıların ABD tarafından sürdürülen ekonomik savaşın kurbanı olduğunu ifade etti.

İranlı sağlı bakanı, Washington'un yaptırımları, İran vatandaşları için ilaç ve tıbbi malzeme tedarikini imkansız hale getirmiştir" açıklamasında bulundu.

Nemeki, WH Başkanı Adhanom'a hitaben, "İlaçları tedarik edilemeyen Mukopolisakkaridoz (MPS) hastası yüzlerce İranlı çocuğun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilgisini size vermek istiyorum" ifadelerini kullandı.