image

PeyamaKurd-İran’da benzin zammı sonrası ülke çapında başlayan ve devam etmekte olan protestolara ilişkin, Birleşmiş Milletlerden açıklama geldi. BM, İran'da devam eden gösteriler sırasında onlarca kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BM İnsan Hakları Komitesi Sözcüsü Rupert Colville tarafından yapılan açıklamada, İran’daki durumun endişe verici boyutta ve yayılmakta olduğunu, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için eylemcilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açtığını belirterek “yetkililer aşırı güç kullanımından kaçınmalıdır” ifadesini kullandı.

Protestoların başlaması ile ülkede kesilen internet konusuna de değinen Colville, İnternet kesintisinin sona erdirilmesi gerektiğini ve yetkilileri göstericilerin ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarına uymaya davet etti.

İran’da devam eden gösteriler güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile karşılaşıyor. İranlı aktivistler, son olaylarda ölenlerin sayısının 200 civarında olduğunu ifade ederken, en sert polis müdahalesi Kürt kentlerinde görülüyor.

Rojhilat’taki gösteriler de yapılan müdahalede öldürülenlerin sayısının 35’e yükseldiği, 300 kişinin gözaltına alındığı, yaralıların ise yakalanma korkusuyla evlerde tedavi gördüğü bildiriliyor.