image

PeyamaKurd - İran'da rejim karşıtı protesto gösterileri sürerken rejim yanlıları da rejim karşıtı eylemcilerin aleyhinde birkaç şehirde protestolara başladı.

İran'da geçtiğimiz hafta Mahsa Amini'nin polis gözetimi altında hayatını kaybettiğinin açıklanması sonrası rejim karşıtı protestolar başlamıştı.

"Diktatöre ölüm"

"Diktatöre Ölüm" sloganları atan rejim karşıtı protestocuların dini lider Hamaney ve Ayetullah Humeyni'nin posterlerini yırtmış ve bazı kadınlar, başörtüleri ateşe atmıştı.

Rejim karşıtlarının protestoları sürerken, dün de İran rejimi yanlıları sahaya çıktı.

İran'da Devrim Muhafızları'nın uyarları ve cuma namazı hutbelerinde protestocuların, "ABD ve Batılı ülkelerce organize edilen isyancılar" olarak nitelendirilmesi sonrası rejim yanlıları da bu açıklamalara destek çıktı.

"İsyancılara ölüm"

Reuters'ın haberine göre, bu kapsamda rejim yanlısı göstericiler, başkent Tahran'da yaptıkları yürüyüş gösterisinde "rejim karşıtı isyancıların idam edilmesini" talep etti.

Rejim karşıtı protestocuları "İsrail'in neferleri" olarak tanımlayan rejim yanlısı grup, "Kuran-ı Kerim'e karşı gelenler idam edilmeli” sloganları attı.