image

PeyamaKurd - İran'daki protestolar sonrası başörtüsü yasağına ilişkin reform hazırlığı yapıldığı açıklandı. Konuya dair açıklamada bulunan İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, Devrim Yüksek Konseyi'nin bu konuda çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Başörtüsü yasağına dair IRNA'nın aktardığı habere göre Kum'da konuşan Muntazeri, konseyin başörtüsü konusunu incelediğini çalışmanın kısa bir süre içerisinde neticeleneceğini dile getirdi.

Reform hazırlığı yapıldığına dikkat çeken Muntazeri, “Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, sonuçları önümüzdeki günlerde belli olacak olan başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor ve inceliyor” sözlerine yer verdi.

"Güvenlik kurumları, ihtiyatlı bir çözüm arıyor"

Söz konusu kararın ‘belli tedbirler çerçevesinde alınacağını’ söyleyen çalışmaların 15 güne kadar sonuçlanacağını kaydeden Muntazeri, ‘Ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad Devriyeleri’ne de vurgu yaparak, bu kolluk birimini ‘sosyal güvenlik polisi’ olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Ayrıca Muntazeri açıklamalarında, “Yargı sistemi sosyal güvenlik polisini kapatmaya çalışmıyor. Son olaylardan sonra, güvenlik ve kültür kurumları soruna ihtiyatlı bir çözüm arıyor” mesajında bulundu.