image

PeyamaKurd - İran'da, Jina Emini'nin ölümünden sonra başlayan gösteriler 20. gününü geride bırakırken, ülkede protesto düzenleyen lise öğrencileri dikkati çekiyor.

İran ve Doğu Kürdistan genelindeki üniversitelerde ve birçok kentte gerçekleşen eylemler, son günlerde liselerde de görülmeye başlandı. Sosyal medyada, Elburz eyaletine bağlı Kerec şehrinde slogan atıp yürüyüş yapan liseli kız öğrencilerin görüntülerinin yayımlanmasıyla eylemin bir başka boyutu gözler önüne serdi.

Dersleri boykot ettiği belirtilen öğrenciler sık sık "Mollalar yok olmalı" sloganını atarak, ülke yönetimine tepki gösterdi.

Gösterilere ait videolar arasında, Şiraz kentinde lise öğrencilerinin ana yolu trafiğe kapatarak, "Diktatöre ölüm" sloganları eşliğinde başörtülerini çıkarması yer aldı. Bu görüntülerden birinde, okul müdürü olduğu düşünülen kişinin karşısına çıkan kız öğrencilerin "Beşikçi git ve kaybol" sloganını atarak tepki gösteriyor.

Paylaşılan görüntülerde, çoğunlukla okul bahçesinde toplanıp yönetim karşıtı sloganlar atan öğrenciler görülürken, bir başka videoda ise yürüyüş yapan kız öğrencilere müdahale eden polis ve sivil giyimli kişilerin liselilere şiddet uyguladığı görülüyor.