image

PeyamaKurd-İran-ABD krizi sürerken İran’ın içinde de halk yönetime olan öfkesini her fırsatta dillendirmeyi sürdürüyor.

İran'da Ukrayna yolcu uçağının yanlışlıkla düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden 176 kişi için düzenlenen anma törenlerin hükümet karşıtı eylemlere dönüştü.

Olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gözaltına alındı.

İran yönetiminin Ukrayna Havayollarına ait uçağın yanlışlıkla vurulduğunu açıklanmasının ardından İran'da protestolar düzenlendi.

Tahran'ın Emir Kebir, Tahran ve Şerif üniversitelerinde düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için mum yakılarak yapılan anma töreninde hükümet karşıtı slogan atıldı. 

İran'ın Tasnim Haber Ajansı, Tahran'daki olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gözaltına alındığını duyurdu.

İngiltere: Uluslararası hukukun fahiş biçimde çiğnenmesidir

Konu üzerine açıklamada bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesinin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in gözaltına alınmasının, uluslararası hukukun "fahiş biçimde ihlali" olduğunu belirtti.

Raab, "Tahran Büyükelçimizin temelsiz ve açıklamasız olarak gözaltına alınması, uluslararası hukukun fahiş biçimde çiğnenmesidir" dedi.

İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, Tahran'da düşen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğine katılmış "bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı" iddiasıyla gözaltına alınmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı. 

Protestolar yayıldı​

Uçakta 14 öğrencisi hayatını kaybeden Şerif Üniversitesinin önünde toplanan halk uçağın düşürülmesine tepkilerini dile getirdi. 

Meşhed'deki Firdevsi Üniversitesinde de hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. 

İsfahan'ın tarihi Siusepol Köprüsü'nde toplanan kalabalık da sloganlar attı. 

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi kentlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve hükümet karşıtı söylemlerde bulunuldu.