image

PeyamaKurd - İran'da Jina (Mahsa) Emini'nin katledilmesinden hemen sonra başlayan protestolarda gözaltına alınan ve "hafif suçlara" karıştıkları belirlenen 400 kişinin serbest bırakıldığı duyuruldu. 

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, “Evin” ve “Tahran Büyük” cezaevlerini ziyaret eden Tahran Başsavcısı Ali Salihi, yargının İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in dünkü açıklamalarını dikkate alarak gözaltına alınanların suç derecesini tespit etmek amacıyla harekete geçtiğini bildirdi.

Salihi, gözaltına alınan göstericilerin belli kriterlere göre değerlendirildiğini ve daha düşük seviyede suça karışmış olanların serbest bırakılması için hazırlıkların yapıldığına dikkat çekti.

Bu duruma beraber gözaltına alınan kişilerin yaptıkları şeyler konusunda uyarıldıklarını söyleyen Başsavcı, dosyalarının incelenmesi neticesinde bu sabah 400 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Ayrıca Salihi, bu kişilerden taahhüt alındığını ve aynı davranışları tekrar etmemeleri şartıyla serbest bırakıldıklarının altını çizdi.

Tahran Başsavcısı, “kamu malına zarar vermek, toplumda kaos yaratmak, ulusal güvenliğe aykırı hareket etmek ve yabancılarla iletişim kurmak” gibi daha ciddi suçlara karışanların ise tam bir kararlılıkla yargılanacağını bildirdi.