image

PeyamaKurd – İran donanması Basra Körfezi'nde yaptığı tatbikatta yanlışlıkla kendi savaş gemisini vurdu.  Ordudan yapılan açıklamada "en az 1 ölü, birkaç yaralı" denirken, İran medyası ise en az 40 askerin öldüğünü belirtiyor.

İran donanmasının Basra Körfezi'nde yaptığı tatbikat sırasında, donanmaya ait bir gemi yine donanmaya ait bir savaş gemisini vurdu.  

İran medyasında yer alan haberlere göre, Cameran fırkateyni, Konarek adlı başka bir fırkateyni yanlışlıkla vurdu. 

Devrim Muhafızları Ordusuna ait 'Cevan' gazetesinin muhabiri Vahid Hacipur, sosyal medya hesabından, olayda en az 40 askerin hayatını kaybettiğini aktardı.

İran medyasında da onlarca kişinin öldüğü duyurulurken konuya ilişkin ilk  resmi açıklama ordudan geldi.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bender Abbas 1. Bölgesi Halkla İlişkiler Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Dün düzenlenen deniz tatbikatı esnasında, Konarek savaş gemisinin destek fırkateyninden kaynaklı, kazara meydana gelen olayda en az bir kişi öldü, birkaç kişi de yaralandı. Olayla ilgili inceleme sürüyor" denildi.

Açıklamada, olayın detayları hakkında bilgi verilmedi. 

İran, bu yılın ocak ayında, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran havalanan yolcu uçağını düşürmüş, yanlışlıkta vurulduğu belirtilen uçaktaki 176 kişi hayatını kaybetmişti.