image

PeyamaKurd - Nükleer anlaşmaya değinen İran Dışişleri Bakanı Zarif, Tahran ile Washington arasında nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasıyla ilgili ilk adımı kimin atacağına dair sorunların, Avrupa Birliği'nin koordinasyonuyla çözülebileceğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı değerlendirmede, İran'ın Joe Biden başkanlığındaki yeni ABD yönetimiyle yeni ilişkilere hazır olduğunu dile getirdi.

Cevad Zarif, İran'ın atacağı nükleer adımlara değinerek, Biden yönetiminin, nükleer anlaşmaya yeniden dahil olması için "sınırlı bir fırsat penceresine" sahip olduğunu vurguladı.

Borrell'in koordinatörlüğü anlaşma çözülebilir

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasıyla ilgili ilk adımı kimin atacağına dair sıkışmışlığın nasıl çözüleceği sorusuna, anlaşmadaki sorunların AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in koordinatörlüğünü üstlendiği Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu'nda çözülebileceğini kaydetti.

Ayrıca basına yaptığı değerlendirmede, taraflar arasındaki ihtilafların çözümü için anlaşmada Ortak Komisyon adlı mekanizmaya yer verildiğini hatırlatarak, "Borrell, Ortak Komisyon Koordinatörü olarak şapkasını takabilir ve ABD ve İran tarafından atılması gereken adımların bir tür koreografisini yapabilir" açıklamasında bulundu.

Ayrıca İranlı bakan,Tahran'ın bir gün, en fazla bir hafta içerisinde nükleer faaliyetlerini anlaşmayla uyumlu hale getirebileceğini de belirtti.