image

PeyamaKurd - Viyana'daki görüşmelere değinen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD’nin enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran ile 4+1 ülkeleri ile devam eden nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerine ilişkin İran devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD yaptırımlarına değindi.

İranlı yetkili açıklamasında, İran’a yönelik uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasına ilişkin Viyana görüşmelerinde olumlu gelişmeler olduğunu dile getirerek, hangi yaptırımların kaldırılacağına ilişkin anlaşmaya varıldığını belirtti.

Ayrıca Abbas Arakçi, ABD’nin enerji, banka ve İran limanlarına uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Yaptırım listesinde olan isim ve kurumlara yönelik yaptırımların kaldırılmasında ortak bir sonuca vardık. Bu kurum ve isimlerin hangileri olacağı konusunda ise görüşmelerimiz devam ediyor."