image

PeyamaKurd- İran'la nükleer müzakereleri yeniden başlatma kapsamında başkent Tahran'a gelen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi.

İran resmi ajansı İRNA’ya göre, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkent Tahran’da bir araya geldikten sonra açıklama yaptı.

Ali Şemhani, açıklamasında terörle mücadele, insan haklarının savunulması, enerji güvenliği ve uluslararası sistemde sürdürülebilir güvenliğin güçlendirilmesi alanındaki AB yaklaşımına vurgu yaptı.

"Avrupa, İran'ın yapıcı rolüne dikkat etmiyor"

Şehmani, İran’ın önemli maddi ve insani maliyetler harcamak suretiyle, söz konusu alanlarda sağladığı faydalara değinerek, bu meselenin dünyanın, özellikle de Avrupa vatandaşlarının yararına olduğunu dile getirdi. Avrupa'nın kalıcı güvenliğin sağlanmasında İran'ın yapıcı rolüne dikkat etmediğini söyleyerek, “Ne yazık ki, Avrupa'nın bazı gelişmekte olan ülkelerle olan stratejik ilişkileri, dünyadaki kötülük, güvensizlik ve devlet terörünün tezahürleridir.” ifadelerini kullandı.

"İstikrarlı ve güvenilir ve güçlü bir anlaşma arıyoruz"

ABD’nin, nükleer müzakereler olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) çekilmesine de değinen Şemhani, “KOEP’te tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik, müzakere masasından hiç ayrılmadık ve şimdi güçlü, istikrarlı ve güvenilir bir anlaşma arıyoruz.” dedi.