image

PeyamaKurd- Irak Savunma Bakanı Najah Hasan el-Şamari’nin Irak yasalarının yasakladığı çifte vatandaşlığa sahip olduğu ve 2 yıl boyunca eşi ile birlikte İsveç hükümetinden her ay sosyal yardım aldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili bir haber yapan İsveç televizyonu SVT’ye göre, geçmişe dönük sorgulama yapan İsveç Vergi Dairesi, Irak Savunma Bakanı El Şamari’nin 2009’da mülteci statüsünde oturma izni almak için İsveç hükümetine başvurduğunu ve 2015’te İsveç vatandaşlığı aldığını açıkladı.

Irak Savunma Bakanı Şamari’nin İsveç’in başkenti Stockholm’ün banliyölerinden birinde farklı bir isim altında kayıtlı olduğu, 2015’te vatandaşlığa kabul edilmesinden sonraki son 2 yılda ise Şamari ve eşinin ‘düzenli geliri olmayan insanlar’ için verilen aylık 9 Bin 400 Kron (977 ABD Doları) para verildiği ortaya çıktı.

İsveç makamları, Irak Savunma Bakanı Şamari ve eşi hakkında oturma izni yasalarını ihlal, sahtekarlık ve sosyal güvenlik kurumlarını aldatma suçlarından soruşturma başlattı.

Irak vatandaşları çifte vatandaşlık hakkını 2006 yılında elde etti, ancak devlet memurları bu haktan faydalanamıyor. Bu nedenle Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih 2018 yılında İngiltere vatandaşlığından çıkmıştı.