image

PeyamaKurd - İtalya’nın La Republika gazetesine demeç veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, ‘’Gerçekçi politika bir anlaşmayı imzalamaktan sonra onu korumaktır, Amerika anlaşmadan çekilirse artık kimse Amerika ile müzakere etmez’’ dedi.

Amerika ve Avrupa ülkelerinin anlaşmaya sadık kalmadıkları takdirde, Kuzey Kore’nin müzakere için bir neden görmeyeceğini ifade eden Irakçi, bundan dolayı Amerika’nın İran’ı KOEP’te çekilmeye itmeye çalıştığını fakat İran’ın bu tuzağa düşmeyeceğini söyledi.

KOEP’in öneminin sadece ekonomik olmadığını ifade eden Irakçi, ‘’KOEP nükleer silahların yasaklanması için ortak bir plandır. Biz ortaklaşa önemli bir nükleer krizi çözdük. Bu kriz bir kez daha gündeme gelirse silahların yayılması yönünde negatif etkileri olacaktır’’ dedi.

Irakçi, Avrupalılar için nükleer anlaşma büyük bir dış politika başarısıdır. Bunu korumak istiyorlarsa tüm çabalarını harcamalılar. İran için nükleer anlaşma bir başarı değildir zira İran ambargoların ortadan kalkmasından tam yararlanmamıştır. Ambargolar kalkmasına rağmen Amerika, İran ile ticaret yapılmasına izin vermemektedir dedi.

Son olarak Irakçi, İran’ın tam olarak anlaşmaya sadık olduğunu ve karşı tarafın da sadık kalması gerektiğini belirtti.