image

PeyamaKurd - Irak'ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Zarif ile Bağdat'taki bakanlık binasında bir araya gelmesinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştiren Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim burada yaptığı konuşmada, "İran tarafıyla petrol, doğalgaz ve elektrik alanında yarın ortak mutabakat zaptı imzalayacağız" ifadesini kullandı.

El-Hekim, Zarif ile iki ülke ilişkilerini değerlendirdiklerini belirterek, "Konuk bakanla, ikili siyasi, ticari, enerji, ulaşım, enerji, sağlık ve ziraat alanında heyetlerin de yer aldığı verimli görüşmeler gerçekleştirdik" dedi.

Suriye meselesini detaylıca ele aldıklarını dile getiren El- Hekim şunları ifade etti, "Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönmesi konusundaki desteğimiz ve bu konudaki çabayı da görüştük.”

İki ülke arasında demir yolu ve kara yolu ulaşımını da görüştüklerini vurgulayan El- Hekim, "İran tarafıyla petrol, doğalgaz ve elektrik alanında da yarın ortak mutabakat zaptı imzalayacağız. İranlı Bakanla, Ürdün'le yaptığımız gibi ortak sanayi bölgesini değerlendirdik. İran, hizmet vermeyen birçok Irak fabrikalarını yeniden kalkındıracak. İki ülke arasındaki vize konularını da görüştük. İran ve Irak arasındaki bankacılık ve merkez bankası konusu da görüştüğümüz konular arasındaydı” şeklinde konuştu.