image

PeyamaKurd - Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerle ilgili kriz sürerken Irak yönetimi, göçmen krizinin yaşandığı Belarus'tan Irak'a dönmek isteyen göçmenlerin sayısının 325'i geçtiğini bildirdi.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, geri dönüş için ilk uçuşun yarın Belarus'un başkenti Minsk'ten Erbil ve Bağdat'a yapılacağı vurgulandı.

Geri dönecek göçmenlere yönelik açıklamada, Iraklı göçmenlerin tahliyesi için ilgili makamlarla koordine içerisinde olunduğu ve Belarus'taki diplomatik kanalların çalıştığı kaydedildi.

Öte yandan Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Iraklıların Belarus ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki siyasi çekişmenin kurbanı oldukları ve insanlık dışı muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

Ayrıca açıklamaya göre, Irak hükümetinin, vatandaşlarının insan tacirlerinin tuzağına düşmelerini engellemek için Belarus'a uçak seferlerini durdurduğu belirtilerek söz konusu göçmenlerin sorunlarına çözüm bulmak için AB ve tüm insani örgütlerle iş birliği yapılması gerektiği ifade edildi.