image

PeyamaKurd - Suriye sınırından gelen tehditlere karşı sınır hattına yönelik açıklamada bulunan Irak ordusu, ülkeye IŞİD'li teröristlerin sızmasını önlemek için Suriye sınırına dikenli teller ve gözetleme kulelerinden oluşan 650 kilometrelik güvenlik bariyeri kurulduğunu duyurdu.

Resmi haber ajansı İNA'ya açıklamada bulunan Irak ordu sözcüsü Yahya Resul, Suriye topraklarındaki terör örgütlerinin ülkesi için hala tehlike arz etmeye devam ettiğini dile getirdi.

Sınırdaki durumla ilgili konuşan Resul, Suriye tarafı ile birlikte gözetleme kuleleri, termal kameralar ve dikenli tellerden oluşan 650 kilometre uzunluğundaki güvenlik bariyerini tamamladıklarını vurguladı.

Yahya Resul, Irak güvenlik güçlerinin ülke sınırlarını iyi bir şekilde koruduğunu dile getirerek, Irak-Suriye sınırının tamamını kontrol altına almak ve teröristlerin Irak'a sızmasını engellemek istediklerini belirtti.

Suriye sınırından terör örgütü IŞİD’in sızma girişimleri uzun süredir Irak için güvenlik endişesi oluşturmaya devam ediyor.