image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'in Şengal’e saldırısının üzerinden 6 yıl geçti ancak hala 450 Ezidi Kürt aile Şengal Dağı'ndaki Serdeşt Kampı'na yaşam mücadelesi verirken Irak hükumetinin yaklaşık 6 aydır buradaki göçzedelere verilen yardımları kestiği açıklandı.

Irak yönetimine bağlı Musul İl İdaresi verilerine göre, IŞİD savaşının sona erdiği 2017’den bu yana bölgedeki 14 kamp kapatıldı. Ced ve Hemem Elil Kampları duruyor ancak, il idaresi bu kampları da kapatmak istiyor.

Konuya dair açıklamada bulunan Irak Göç ve Göçmen Bakanlığı Şengal Ofisi Müdürü Eli Şabo, “Irak hükumeti ve Göç ve Göçmen Bakanlığı, Şengal Dağı'ndaki kamplarda kalan ailelere yardımı kesmeye ve kamplarını kapatmaya karar verdi. Bundan geri dönüş yok" sözlerine yer verdi.

Kamplarda hayatlarını idame eden Ezidi Kürt aileler, havaların ısınması ile birlikte daha sıkıntılı günler geçiriyor. Aileler, güvenlik gerekçesi ile ve alt yapı hizmetlerinin yoksunluğu nedeniyle Şengal’e geri dönmek istemediklerini belirtiyor.

Bağdat yönetimi 6 aydır Serdeşt Kampı’na yapılan yardımları kesmişken göçzedelerden Macide Muhsin, kamp şartlarının zorlaştığını belirterek şunları dile getirdi:

“Kardeşlerim sıcaktan uyuyamıyor, bu dağda biz hangi haldeyiz görüyorsunuz. Havalar çok sıcak ve bundan daha kötüsü olamaz. Bize yardım eden herkese teşekkür ediyoruz ama şimdi geri dönecek imkanımız yok. Geri dönersek ne yapacağız? Yine öldürüleceğiz."

Diğer taraftan bu süreçte Şengal’deki evlerin bir çoğu IŞİD tarafından tahrip edildi, yakılıp yıkıldı. Savaştan sonra Şengal’e dönen ailelerin bir kısmı yine çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor.