image

PeyamaKurd-Yaklaşık iki aydır hükümet karşıtı eylemlerin sürdüğü Irak’ta tansiyon düşmüyor. Necef kentinde İran Konsolosluk binasının ateşe verilmesinden sonra birçok kentte kriz masası kuruldu. Protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı ise 350’ye yaklaşmış durumda.

Irak’ta yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu gibi nedenlerle 1 Ekim’de başlayan hükümet karşıtı protestolar sürüyor. Protestocular, Çarşamba günü ülkenin güneyindeki Necef kentindeki İran Konsolosluğu’na girerek bütün binayı ateşe verdi.

Olayın ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

‘Kriz masası kuruldu’

Ülkede durdurulamayan gösteriler yüzünden Irak  hükümeti zor zamanlar yaşıyor. Irak yönetimi, kentlerdeki güvenliği sağlamak için valilerin başkanlığında kriz masası kurulduğunu açıkladı.

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Kentlerdeki güvenliğin sağlanması, özel ve kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların can güvenliğinin korunması için kent valileri başkanlığında tüm kentlerde kriz masası kuruldu" dedi.

Ölü sayısı 350’ye yaklaşıyor

Necef’in yanı sıra başkent Bağdat ile Basra ve Kerbela kentlerinde de protestolarda gerilim yüksek.

Basra yakınlarında bir eylemcinin vurulması nedeniyle hayatını kaybetti. Bununla birlikte 1 Ekim’den bu yana düzenlenen protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 344’e yükseldi.

Reuters haber ajansına konuşan ve Basra’da yaşayan işsiz mühendis Ali Nasser, “Öncelikle reform ve yolsuzluğun sonlanmasını istiyoruz. Ancak hükümet barış yanlısı göstericileri öldürmeye başladığı için biz de yozlaşmış yönetici sınıfını devirmeden gitmeyeceğiz” diye konuştu.