image

PeyamaKurd- Irak’ın çeşitli kentlerinde hükümetin istifası ve yolsuzlukların durdurulması talebiyle dün tekrar başlayan gösterilerin yayılarak artması üzerine hem Şii din adamları hem de Savunma Bakanlığı art arda açıklamalar yaptı.

Barışçıl protestoların kabul edilebileceğini ancak kimi grupların öldürmeye yönelik eylemleri ile gasp ve yağma gibi suçların da artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Irak’ın kaosa sürükleneceği uyarısını yapan Iraklı Şii lider Ayetullah Ali Sistani göstericilere gönderdiği mesajda, "güvenlik güçlerine taş atılmamasını ve kamu malına zarar verilmemesini isterken, güvenlik güçlerinden göstericilere sert müdahalede bulunmamasını" talep etti

Anayasal Haklar Korunmalı

Göstericilerin güvenlik güçlerine taş atmaması ve kamu mallarına zarar vermemesi gerektiğini ifade eden Sistani, güvenlik güçlerinin de barışçıl gösterilerin Anayasal bir hak olduğunun bilincinde olması gerektiğini vurguladı.

Sistani mesajında, ülkenin zorlu bir dönemden geçtiğine işaret ederek, "Irak'ta gerçek reform ve değişim sivil yöntemlerle olmalı. Devletin kontrolü dışındaki silahlar toplatılmalı. Ülke, bazı bölgesel ve dünya ülkelerinin çıkarlarının çatıştığı alan haline gelmemeli ve bir kaos ve boşluk ortamı oluşmamalı" ifadelerine yer verdi.

Irak Ordu Güçleri: Protestoları İstismar Edenlere Karşı Keskin Kılıç Gibi Olacağız

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı da, protesto eylemleri sırasında amacının dışına çıkan grupları uyararak  terörle mücadele kanunu çerçevesinde sıkı bir şekilde ilgilenileceğini açıkladı.

Barışçıl gösterilerin bazı kişilerce istismar edildiğini belirten Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı kişilere karşı işlenen suçlar (öldürme, yaralama), kamu ve özel malları yakmak ve yağmalamak gibi suçlar işlendiğini ve bu suçlara karışanlara karşı çok sert tedbirlerin alınacağını açıkladı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Tüm birimleriyle kahraman güvenlik kuvvetlerimiz, Terörle Mücadele Yasası uyarınca bu suçlularla sıkı bir şekilde ilgilenecektir. Bu yasa dışı eylemler derhal sahada ve acilen ele alınması gereken bir suçtur. Ayrıca vatandaşların güvenliğiyle oynanmaması ve barışçıl göstericilerle hiçbir ilişkisi olmayan bu kişiler hakkında sert önlemlerin alınacağı konusunda uyarıyoruz. Göstericilere bu kişileri aralarına almamaları ve haklarında şikâyette bulunmaları çağrısında bulunuyoruz. Güvenlik birimleri, Irak halkına söz verdiği şekilde terörist ve suçlulara karşı keskin bir kılıç gibi olacaktır."