image

PeyamaKurd Partiotlarla ilgili açıklamada bulunan Irak güvenlik kaynakları, Irak’ın batısındaki Anbar ilinde bulunan Ayn el-Esad Askeri Üssü’nü hedef alan iki füzeyi ABD’nin kurduğu Patriot sistemi imha ettiğini duyurdu. 

“ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad Askeri Üssü’nü hedef alan iki füze, Hit şehrinin batısındaki el-Mamura köyünde ana yola düştü. ABD Patriot hava savunma sisteminin iki füzeyi de etkisiz hale getirdi” diyen Iraklı bir güvenlik kaynağı, “Köye düşen füzeler herhangi bir can kaybına neden olmazken maddi hasara yol açtı” dedi. 

Atılan füzelerin Ayn el-Esad’ı hedef almadığını belirten Anbar Operasyon Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Muhammedi, “Patriot hava savunma sisteminin Katyuşa füzelerini engellediğini söylemenin yanlış olacağını” belirterek, füzelerin Ayn el-Esad Askeri Üssü’nün yaklaşık 40 kilometre uzaklığındaki çöl bölgesine düştüğünü belirtti. 

Terör örgütü IŞİD çetelerinin Hit şehrinin 6 kilometre batısındaki bir noktadan Katyuşa füzeleri ateşlediğini belirten Muhammedi, uzaktaki bir çöl bölgesine düştüklerini ve herhangi bir hasara neden olmadıklarını kaydetti.