image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'in son saldırılarını değerlendiren Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin Askeri Sözcüsü Yehia Rasool, Irak hükümetinin IŞİD'in saldırılarını önlemek için öncelikle mali kaynaklarını zayıflatması gerektiğini ifade etti.

Sözcü Yehia Rasool, Diyala ve diğer IŞİD saldırılarına yönelik Rudaw'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“IŞİD'in bize saldırmasını bekliyoruz. Mali kaynaklarını zayıflatmak için çalışmalıyız.  Uçaklarımızı kullanacağız, hava ve kara operasyonlarıyla IŞİD’e karşı koyacağız. Ama öncelikle mali kaynaklrını kurutmalıyız."

Kazimi'nin Askeri Sözcüsü, Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasındaki güvenlik açığından da IŞİD'in yararlandığını belirterek, “IŞİD saldırılarını önlemek için tüm boşlukları doldurmaya çalışacağız. Ancak bu alanlar geniş ve kontrol edilmesi kolay değil” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Yehia Rasool açıklamasında, Erbil ve Bağdat'ın ihtilaflı olduğu bölgelerde Peşmerge güçleriyle iyi bir koordinasyon içinde olduklarını belirtti.

Irak'ın Diyala kentine dün sabah erken saatlerde düzenlenen saldırıda 10 asker ve bir subay hayatını kaybetti. IŞİD aynı gün saldırıyı üstlendi.