image

PeyamaKurd - Irak'ta Hizbullah Tugayları (Ketaybi Hizbullah) Irak Parlamentosu’nu ABD askerlerinin ülkeden çıkartılması yasasını çıkartmaları konusunda uyarı yaptı. Hizbullah Tugayları ayrıca Kürtler’in de ABD güçlerinin ülkede kalmasını desteklemeleri halinde Bağdat’a girmelerine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Irak Hizbullah Tugayları Politbürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, “Amerika ile yapılan stratejik anlaşma açık bir şekilde ihlal edilmiştir. Söz konusu anlaşmanın fes edilmesi gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu açıklamada, “Yaralı halkımızın bugün yapılacak parlamento toplantısında çıkacak iradeyi bekleyelim. Bu oturumun dünyadaki ilk terör devleti tarafından kanları dökülen evlatlarımızın onurunu koruyacağını umut ederek, Irak’ta devrim niteliğinde karar olmasını diliyoruz” sözleri yer aldı. 

Hizbullah, Irak Parlamentosu’nda ABD askerinin ülkeden çıkartılması için oylamanın önemine değinerek, öneriyi reddeden üyeleri de uyardı.

Kürtleri tehdit ettiler”

Kürtler’in de ABD güçlerinin ülkede kalmasını desteklemeleri durumunda Bağdat’a girmelerine izin vermeyecekleri konusunda tehdit edilen açıklamada Hizbullah Tugayları, “Biliyoruz ki bazı Kürt güçleri, (Irak’tan) ayrılma hayaliyle ABD’nin kalmasını istiyor” dedi. 

Irak Parlamentosu bugün olağanüstü gündemle toplanıyor. Toplantıya Kürt ve Sünni parlamenterler katılmayacakların duyurdu.