image

PeyamaKurd - Irak’ın farklı kentlerinde günlerdir süren göstericilerin eylemlerine ilişkin, ABD’den açıklama geldi.

Irak’taki gösterilere ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, barışçıl bir şekilde gösteri düzenlemenin Iraklıların hakkı olduğunu ifade etti.

Göstericilere destek verdiklerini dile getiren Heather Nauert, “Irak halkının taleplerinin karşılanana kadar barışçıl bir şekilde gösteri düzenleme hakkını destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nauert, Irak hükümetinin göstericilerin haklarını koruma sözü verdiğini belirterek, “Elektrik ve diğer hizmetlerin yeteri kadar sunulamaması sonucu halkın gösterdiği tepkiyi anlıyoruz. Hükümetin de kamu ve özel mülkleri koruma hakkı var. Hükümet halkın taleplerini karşılamak için elektrik ve ekonominin iyileştirilmesi gibi sorunları çözmek için daha iyi hazırlık yaptı. Irak hükümetiyle çok iyi ilişkilere sahibiz. Endişe duyduğumuz bölgelerle ilgili devamlı bir şekilde diyalog içindeyiz. Özellikle o bölgelerle ilgili diplomatik görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Detaylara girmek istemiyorum. Ancak Irak hükümetiyle müzakerelerimiz olduğunu söyleyebilirim” ifadesine yer verdi.