image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, geniş güvenlik önlemleri altında askeri bir helikoptere Şengal'e inerek, burada askeri ve idari yetkililer tarafından karşılandı.

Başbakan Kazimi'nin ziyareti bugün Türkiye'nin insansız hava aracıyla bir otomobile düzenlediği saldırının hemen ertesine denk geldi.

Saldırı sırasında hedef alınan otomobilin Şengal Direniş Birlikleri’ne (YBŞ) ait olduğu ve saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Söz konusu ziyaret bir Irak Başbakanı’nın Şengal'e yaptığı ilk ziyaret olarak dikkat çekiyor.

Koço köyünü ziyaret etti

Şengallilerin de katıldığı gezide Kazımi, Ezidiler için sembolik önemde olan Koço köyüne de gitti. Burada bir okulu ve IŞİD saldırılarında hayatını kaybeden Ezidilerin mezarlarını ziyaret eden Kazimi, Şengal’in bir kriz bölgesi gibi kamuoyunda tanındığını ancak Şengal’in aynı zamanda bütün Irak’ı birleştirdiğini vurguladı.

Şengal bölgesinde Koço Köyü 2014'teki IŞİD saldırılarının en çok yoğunlaştığı merkez durumundaydı. Burada binlerce Ezizi katliamda hayatını kaybetti. Nobel Barış Ödülü alan Ezidi Küet kadını Nadiya Murad da Koço köyünden.

Başbakan Kazımi buradaki konuşmalarında, Irak hükümeti olarak IŞİD tarafından kaçırılan ailelerinin yanında olduklarını ve halen IŞİD'in elinde esir bulunan Ezidilerin kurtarılması için de girişimlerinin devam edeceğini vurgulandı

Ayrıca Kazımi, Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında imzalanan Şengal anlaşmasına da değinerek, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin önünde birtakım engeller çıktığını ancak bu engellerin aşılacağını ve anlaşmanın uygulanacağını belirtti.