image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rojava’da Kürt güçlerinin denetiminde bulunan kamplardaki terör örgütü IŞİD mensubu 13 Bin teröristin Irak’a nakledilmesini önerisini Bağdat yönetiminin geri çevirdiği bildirildi.

Rusya merkezli Russia Today tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekat başlatmasının ardından terör örgütü IŞİD mensuplarının tutulduğu kamplarda güvenlik zafiyetinin yaşanması üzerine Avrupa Birliği ülkeleri tarafından bu teröristlerin Irak’a nakledilmesi önerisi sunuldu.

Avrupa Birliği üyeleri tarafından getirilen öneriyi değerlendiren ve sonrasında bu öneriyi red eden Irak hükümeti, gerekçe olarak ise bu kişilerin Irak’ta suç işlemediklerini, Iraklı olmayan Avrupa vatandaşlarının yargılanması konusunun farklı bir sorun olduğunu ve bunun Irak’la herhangi bir alakasının olmadığını belirttiği ifade edildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü terör örgütü IŞİD’liler ve ailelerinin tutulduğu El Hol kampından kaçmayı başaran Hollanda vatandaşı 2 kadın, Türkiye sınırını geçmelerinin ardından vardıkları Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliğine sığınma başvurusunda bulunmuşlardı.