image

PeyamaKurd- Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, ülkesinin Ukrayna'yı her adımda desteklemeye devam edeceğini duyurdu. Johnson, Londra'nın, bu yıl içinde Ukrayna'ya 525 milyon dolarlık mali yardım kredisi sağlamaya hazır olduğu da belirtildi.

Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Boris Johnson'ın, G-7 zirvesinde Ukrayna'ya destek toplamak için bir çağrıda bulunacağı duyurdu. Johnson, tüm G7 ülkelerini, Şubat ayından bu yana verilmiş olan önemli taahhütlere dayanarak, uzun vadede Ukrayna'yı desteklemeye teşvik edecek.

Putin için ‘barbar’ dedi

Johnson, Rusya Devlet Başkanı Putin'in adımlarını "barbarca" şeklinde niteleyerek, "Gelecek nesiller, Putin'in barbarlığı karşısındaki gerçekten kahramanca Ukrayna direnişinden büyülenecek ve ilham alacak. Ukrayna kazanabilir ve kazanacaktır. Ama bunun için bizim desteğimize ihtiyaçları var. Şimdi Ukrayna'dan vazgeçme zamanı değil" ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık'ın Ukrayna'yı her adımda desteklemeye devam edeceğini söyleyen Johnson ayrıca, "Ukrayna’nın güvenliği, bizim güvenliğimiz  ve onların özgürlükleri bizim özgürlüğümüzdür." dedi.

“Mali desteğe hazırız”

Londra'nın, bu yıl içinde Ukrayna'ya 525 milyon dolarlık mali yardım kredisi sağlamaya hazır olduğu söyleyen Johnson, bu kredinin, Ukrayna kamu sektörü ücretleri ve okulların ve hastanelerin işletilmesi gibi maliyetleri karşılayacağını belirtti.

Birleşik Krallık hükümeti tarafından açıklanan yeni destek, kredi garantileri dahil olmak üzere toplam mali destek miktarını 1,5 milyar dolara ve İngiltere'nin Ukrayna'ya birleşik ekonomik ve insani desteğini, bu yıl 1,8 milyar dolara kadar yükseltiyor.