image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Londra ve Kahire'nin, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel konuları içeren iş birliği anlaşması imzaladığı ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında, İngiltere’nin Kahire Büyükelçisi Sir Geoffrey Adams ile Mısır‘ın Avrupa’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Badr Abdelatty’in iki ülke arasındaki siyasi ve ticari bağları güçlendirmek için bir anlaşma imzaladıkları kaydedildi.

Taraflar arasında yapılan işbiirliğinin, Brexit geçiş sürecinden sonra İngiliz işletmelerinin Mısır pazarına sürekli erişim sağlamalarına ve iki ülke arasındaki yatırımı artırmaya yardımcı olacağı belirtildi.

Açıklamasında, İngiltere’nin Mısır ile ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduğu belirtilerek, anlaşmanın ticaretin yanı sıra siyasi, sosyal ve kültürel bir çerçeve de sunacağı vurgulandı.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, “Anlaşma sanayi ürünlerinde gümrüksüz ticareti, tarım ve balıkçılık alanlarında ticaretin serbestleşmesini sağlayacak. İki ülke arasındaki toplam mal ve hizmet üretimi 2019’da 3,5 milyar sterlin değerindeydi. Bunu genişletmeye çalışacağız" sözleri kullanıldı.