image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in Rusya tehdidine karşı NATO'ya girme süreci devam ederken, İsveç hükümeti ile İngiliz hükümeti arasında bir anlaşma yapıldı.

İsveç'e bir ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İsveç ile İngiltere arasında ortak güvenlik anlaşmasına imza attı.

Söz konusu taraflar arasında yapılan anlaşma ile İngiltere İsveç’in saldırıya uğraması durumunda askeri yardım yapabilecek.

İngiltere ve İsveç arasında güvenlik anlaşması imzalandı!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığı ve Avrupa'daki güvenlik endişeleri nedeniyle NATO ittifakına katılmayı değerlendiren İsveç ve Finlandiya'yı ziyaret etti.

Başbakan Johnson, Ukrayna'daki savaşı ve ikili ilişkileri görüşmek üzere İsveç ve Finlandiya liderleriyle bir araya gelerek, İsveç'e yaptığı ziyaret sırasında İngiltere ve İsveç arasında güvenlik anlaşması imzaladı.

Johnson, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, ülkelerimizi birbirine daha da yakınlaştıran ve daha fazla istihbarat paylaşmanızı sağlayacak karşılıklı güvenlik teminatı bildirgesini imzalamamızdan dolayı çok memnunum."

İsveç: "Savunma ve güvenlik işbirliğini güçlendiriyoruz"

Johnson, anlaşma ile İsveç’in saldırıya uğraması durumunda İngiltere'nin askeri yardım yapabileceğini aktararak, her iki ülkenin askeri tatbikatlar ve ortak teknoloji geliştirebileceğini ifade etti.

İsveç Başkanı Andersson ise şu değerlendirmelere yer verdi:

“Ülkelerimiz güçlü bağlarını ve işbirliğini derinleştirmek için yakın ilişkilerimize değer veriyor. Kriz zamanlarında işbirliği daha da önemli hale gelirken, bugün, stratejik düzeyde ikili savunma ve güvenlik işbirliğimizi güçlendirmeye yönelik bir adım daha atıyoruz. Bugün burada ikili siyasi dayanışma beyannamemizin imzalanmasından memnuniyet duyuyorum."