image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'ı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile yaptığı görüşmenin ardından Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile de bir araya geldi.

Bakanlıktaki ortak basın toplantısında Irak ve İngiltere arasında stratejik önemdeki ikili meseleleri masaya yatırdıklarını ifade eden Hüseyin, "Irak-İngiliz ilişkileri karşılıklı saygı temeline dayanıyor. İngiltere, Irak'ın yeniden imarında önemli rol üstleniyor" ifadesini kullandı.

İngiliz mevkidaşı Raab ile ayrıca ülkede 10 Ekim tarihinde yapılacak erken seçimlere yönelik uluslararası desteği de değerlendirdiklerini belirten Dışişleri Bakanı Hüseyin, söz konusu seçimlerde siyasetçilerle vatandaş arasında güven köprüsünün kurulması için Irak'a uluslararası gözlemcilerin gelmesini istediklerini vurguladı.

Toplantıda Irak'ı ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren İngiltere Dışişleri Bakanı Raab ise, Iraklı mevkidaşı ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

Raab, ikili ilişkileri geliştirmek için çalıştıklarını ve Irak'ta yapılması beklenen seçimlerle ilgili, "Irak'ta yapılacak seçimler ülke tarihinde önemli bir dönüm noktası olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Raab, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile de bir araya geldi.

Kazimi'nin ofisinden görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, bu görüşmede İngiltere'nin Irak'a IŞİD'e mücadelede askeri desteğinin yanı sıra yatırım, ekonomik, kültürel ve sağlık alanında da yardım sunması konusu masaya yatırıldı.