image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı başladığından beri Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin başında gelen İngiltere, Putin yönetimine ateşkes teklifinde bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın ateşkesi kabul etmesi ve Ukrayna’dan seçilmeyi kabul etmesi halinde Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılabileceğini söyledi.

Sunday Telegraph’a konuşan Truss, Rusya’nın tam bir ateşkes, geri çekilme ve Ukrayna’ya karşı daha fazla saldırganlık olmayacağına dair taahhütlerde bulunması halinde yaptırımların kaldırılabileceğini ancak yeni bir saldırı olması halinde bu yaptırımların yeniden uygulanabileceğini ifade etti.

Olası barış görüşmelerine yardımcı olmak için Dışişleri Bakanlığı’nda bir müzakere birimi kurulduğunu söyleyen Truss, Rusların müzakere konusunda ciddi olmaları durumunda bunun faydalı olacağı konusunda uyardı.

Diğer yandan Washington yönetimi de Rusya’ya yönelik yaptırımların geçici olduğunu açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, Rusya’ya yönelik yaptırımların kalıcı olacak şekilde tasarlanmadığını, Moskova’nın eylemlerini değiştirmesi halinde kaldırılabileceklerini ifade etmişti.