image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Oxford/AstraZeneca aşısı üzerinde yapılan araştırmalarını yöneten İngiltereli bir bilim insanı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, virüsün mutasyona uğramış yeni varyantı Omikron’a karşı çok hızlı bir şekilde yeni bir aşı geliştirilebileceğini belirtti.

Yeni varyantlarla ilgili açıklamada bulunan Oxford Üniversitesi Aşı Grubu Direktörü Profesör Andrew Pollard Omikron’un, Delta varyantında ‘geçen yıl tanık olduğumuz gibi’ aşılananlar arasında güçlü bir şekilde yayılmasının pek olası olmadığını düşündüğünü dile getirdi.

"Aşı geliştirme yolları sürekli gelişiyor"

İngiliz bilim insanı Pollard BBC’ye yaptığı açıklamada, Omikron geniş çapta yayılırsa çok hızlı bir şekilde müdahale edilebileceğini zira yeni bir aşı geliştirmenin yollarının da sürekli olarak geliştiğini belirtti.

Pollard açıklamasında, mevcut aşıların, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘endişe verici varyant’ olarak sınıflandırdığı yeni varyanta karşı etkili olduğunu tahmin etse de, bunun önümüzdeki haftalarda kesinleşeceğini dile getirdi.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, şu ana kadar yaklaşık 144 bin 500 can kaybı kaydederek Avrupa’da Kovid-19’dan en çok etkilenen ülkelerden biri olan Birleşik Krallık’ta Omikron varyantı ile herhangi bir enfeksiyon tespit edilmedi.

Afrika ülkelerine gidiş gelişler yasaklandı!

Son gelişmelerle birlikte hükümet Perşembe günü, varyantın ilk tespit edildiği Güney Afrika da dahil olmak üzere 6 Afrika ülkesine gidiş ve gelişlere kısıtlamalar getirdi.

Avrupa genelinde şu ana kadar Belçika, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nde muhtemelen Omikron varyantı ile bağlantılı olan üç vaka tespit edildi.

Hollanda, Güney Afrika’dan gelen yaklaşık 60 kişinin koronavirüs ile enfekte olduğunu açıkladı ancak Omikron ile enfekte olup olmadıkları henüz doğrulanmadı.